Alkoholizm – jak go rozpoznać?

Alkoholizm to bardzo podstępny nałóg. Zdarza się, że przez wiele lat nikt nie zauważa, ze najbliższa osoba ma problem. ba! często nie zauważa tego (lub nie chce zauważyć) sama osoba zainteresowana. Jednak, warto znać mechanizm uzależnienia i etapy, które przechodzi każdy alkoholik. Być może wtedy szybciej rozpoznamy problem alkoholowy u siebie lub u kogoś bliskiego i będziemy mogli szybko zareagować.

Pogadajmy o rozwiązaniach

Zanim przejdziemy do etapów alkoholizmu, warto od razu podkreślić, że na każdym etapie możliwe jest wyjście z nałogu. Wszywka alkoholowa Warszawa to jedna z popularnych metod walki obok psychoterapii, spotkań grup AA, czy też ośrodków zamkniętych. Rozwiązań jest wiele i każdy może wybrać takie, które najbardziej mu odpowiadają. Oczywiście metody walki z alkoholizmem można również łączyć w celu osiągnięcia jeszcze lepszych korzyści.

Pierwsza faza – wstępna

Faza wstępna nazywana jest również fazą prealkoholową. Faza ta może trwać bardzo długo, bo nawet kilka lat. W tym czasie raczej nikt nie podejrzewa, że ma do czynienia z osobą uzależnioną. Czym objawia się ta faza? Osoba uzależniona odczuwa przyjemność z picia alkoholu. Odkrywa, że alkohol powoduje, że staje się ona odprężona i spokojniejsza, a życie wydaje się przyjemniejsze. Na tym etapie, bardzo często osoba uzależniona szuka towarzystwa odpowiedniego dla picia. Organizuje imprezy, często na nie chodzi. Wszystkie trudniejsze chwile w życiu muszą zostać okraszone alkoholem.

Faza ostrzegawcza

Na tym etapie choroby alkoholowej, osoba uzależniona znacznie zwiększa ilość pitego alkoholu. Zaczyna pić samotnie i potajemnie. Czuje zatem, że robi coś złego, ale nie jest gotowa często na to, aby zobaczyć problem. w towarzystwie przyspiesza tempo picia. Bardzo często osoba w tej fazie po spożyciu alkoholu diametralnie się zmienia. Osoba cicha i spokojna staje się duszą towarzystwa lub osobą pełną agresji.

Faza krytyczna

W tej fazie następuje utrata kontroli nad piciem, ale również nad swoim życiem. Wszystko związane jest z alkoholem i jest my podporządkowane. Przestaje liczyć się praca, dom, rodzina. Alkohol jest w centrum.

Faza chroniczna

Faza ta inaczej nazywana jest fazą przewlekłą. Alkoholik nie ma żadnych wyrzutów sumienia, pije bez żadnych za hamowań.

Alkoholizm – choroba, z którą można wygrać

Alkoholizm to choroba jak wiele innych. Jej przewagą jest jednak to, że uzależnia, a zatem sprawia, że człowiek staje się jej niewolnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że można z nią wygrać. Być może nie uda się to za pierwszym, czy za drugim podejściem do rozwiązania problemu, jednak pewne jest, że mając chęci i pomoc innych, rozwiązanie tego problemu jest możliwe!