Czym jest magazyn czasowego składowania?

Wiele przedsiębiorstw chcąc ułatwić sobie proces importowania lub eksportowania produktów, decyduje się na skorzystanie z usług firmy posiadającej w swojej ofercie magazyny czasowego składowania. Dlaczego każdy przedsiębiorca, który planuje handel zagraniczny lub import towarów do naszego kraju, powinien przyjrzeć się bliżej temu terminowi? Czym tak właściwie jest magazyn czasowego składowania?

Co należy do zadań magazynu czasowego składowania?

Głównym celem, jaki przyświeca właścicielom magazynów czasowego składowania, jest umożliwienie przedsiębiorcom przechowywania towarów, w przypadku których nie chcą oni od razu dopełnić wszelkich formalności związanych z uregulowaniem zobowiązań celnych. Wielu właścicieli firm dzięki temu rozwiązaniu zyskuje czas na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i rozplanowanie budżetu firmowego. Towary umieszczone w magazynie czasowego składowania nie mogą go opuścić do czasu dokonania wszelkich formalności. Jednak każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że czas składowania nie jest nieograniczony. Odprawa celna musi zostać dokonana do 90 dni. Po jej dokonaniu towar może opuścić magazyn.

Warunki, które musi spełniać magazyn czasowego składowania

Do magazynów czasowego składowania trafiają różne towary. Niektóre z nich są szczególnie podatne na uszkodzenia lub wymagają przechowywania w odpowiednich temperaturach. Magazyn powinien więc przewidywać możliwość pojawienia się niemal każdego wyrobu. W miejscu tym powinny panować odpowiednie warunki jeśli chodzi o temperaturę, a także bezpieczeństwo. Magazyn czasowego składowania jest pod stałym nadzorem celnym, dlatego też towar w nim umieszczony musi być przechowywany w taki sposób, aby nie utrudniać funkcjonariuszom służb celno-skarbowych dostępu do niego.

Pamiętaj, że pokrycie kosztów usługi, jaką jest magazyn czasowego składowania to nie jedyne zadanie, jakie przed Tobą stoi, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z niego. Istotną kwestią jest złożenie deklaracji czasowego składowania w urzędzie celno-skarbowym.

Tagged : / /