Najważniejsze rodzaje obróbki metali – jak powstają otaczające nas części?

Przeważnie nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób produkowane są śruby, nakrętki oraz inne części, z którymi mamy styczność niemal każdego dnia. Obróbka metali to niezwykle odpowiedzialna gałąź przemysłu, która zaopatruje wielkie zakłady produkcyjne w elementy niezbędne do tworzenia konstrukcji, urządzeń, pojazdów czy mebli. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się poszczególnym metodom obróbki metali w dobie XXI wieku.

Obróbka skrawaniem w technologii CNC

Zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest obróbka skrawaniem. Polega to na mechanicznym usuwaniu fragmentów metali w celu nadania im określonego kształtu i rozmiaru. Nowoczesna obrobka metali wykorzystuje technologię CNC (Computerized Numerical Control), w której urządzenia są zarządzane przez algorytm komputerowy. Dzięki temu, zawarte w urządzeniu wiertła, noże oraz gwintownice wykonują zaprogramowaną pracę niewymagającą nadzoru.

Za sprawą technologii CNC, obróbka metali jest dużo szybsza i gwarantuje maksymalną precyzję. Zaawansowane automaty tokarskie w ciągu jednej godziny potrafią wyprodukować kilkadziesiąt tysięcy elementów metalowych. Dużym plusem jest to, że zaawansowane maszyny są w stanie produkować zarówno mikroskopijne części, jak również bardzo duże elementy metalowe. Do obróbki skrawaniem zaliczymy toczenie, frezowanie oraz szlifowanie.

Obróbka metali metodą plastyczną

W tej metodzie wykorzystywane są niskie temperatury (poniżej rekrystalizacji) oraz temperatury wysokie, które sprawiają, że metal staje się elastyczny i giętki. W ten sposób można nadać mu skomplikowane kształty. Do obróbki plastycznej zaliczamy kucie, tłoczenie, ciągnienie oraz gięcie. Tutaj również wykorzystujemy nowoczesne technologie, które pozwalają zautomatyzować cały proces i znacznie przyspieszyć wyrabianie określonych elementów.

Obróbka metali metodą cieplno-chemiczną

Podczas wykorzystania wysokich temperatur można zastosować określone substancje chemiczne, które nadają metalom oczekiwanych właściwości, np. większej giętkości i elastyczności. Obróbka skrawaniem bardzo często łączy się z tą metodą, aby uzyskać konkretne elementy wykorzystywane w przemyśle wymagającym wysokiej precyzji, np. motoryzacji. W ostatnich dekadach obserwujemy imponujący rozwój technologiczny, który sprawia, że obróbka metali jest procesem dużo wydajniejszym oraz ukierunkowanym na rosnące zapotrzebowania przemysłu.

Tagged : /