Naturalny szampon do włosów – czyli jaki?

O szamponach naturalnych słyszy się coraz więcej. Od ich producentów dostajemy zapewnienia, że taki szampon jest o wiele zdrowszy dla włosów, ale też dla całego organizmu, niż inne, klasyczne, drogeryjne kosmetyki. Czy faktycznie naturalne szampony do włosów są tak dobre i korzystne? Czy warto je kupować? I w końcu, jakie to są szampony?

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie każdy szampon, na którego etykiecie widnieje napis: szampon naturalny, faktycznie jest szamponem o dobrym składzie. Niestety, w drogeriach jest wiele szamponów, które tylko „stylizowane” są na szampony zdrowe, bez zbędnych składników. Niestety, ładne zdjęcie i reklama to nie wszystko. Aby znaleźć prawdziwie naturalny szampon do włosów, należy czytać etykiety.

W naturalnym szamponie nie powinno być pewnych substancji

Niektóre substancje w szamponach do włosów są szkodliwe, niebezpieczna dla włosów, skóry i całego organizmu. Często można spotkać się z określeniem tworzenia „czarnych list” substancji szkodliwych, które  niestety nadal często znajdują się w wielu kosmetykach. Nalezą do nich np.

  • SLS czyli Sodium Lauryl Sulphate
  • SLES czyli Sosium Laureth Sulphate
  • PEG-i
  • Prabeny, najczęściej Propylparaben czy też Mythylparaben
  • Cocamide DEA
  • Donory formaldehydu

Specjaliści zalecają, aby unikać produktów kosmetycznych, w których znajdują się takie właśnie substancje. Dlaczego? Są to substancje drażniące, powodujące uczulenia i alergie, ale niektóre z nich są również substancjami rakotwórczymi. Dlatego zawsze, kiedy na etykiecie zobaczysz jedną z takich substancji, zastanów się, czy na pewno

Naturalny szampon do włosów – czy jaki?

Naturalny szampon do włosów ma krótka listę składników. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, zwłaszcza tych, które zostały wymienione powyżej. Nie zawiera wypełniaczy i konserwantów, które podrażniają i uczulają. W składzie naturalnych szamponów znajdują się wyłącznie naturalne i bezpieczne subtrakcje myjące i pielęgnujące, m.in. naturalne oleje. Większość składników w szamponie naturalnym, powinna być pochodzenia naturalnego – zaleca się, aby było ich powyżej 95%, a najlepsze firmy produkujące oferują produkty, w których 99% składników jest pochodzenia naturalnego.

Szampony naturalne nie powinny również zawierać surowców modyfikowanych. Znani producenci nie testują również swoich produktów na zwierzętach.

Gdzie znajdziemy dobre szampony naturalne?

Coraz więcej szamponów naturalnych, ale tez całych serii kosmetyków naturalnych, pojawia się w klasycznych drogeriach. Można zakupić je również w aptekach. Co więcej,  niektóre firmy decydują się również na współprace z dużymi sieciami marketów. Niestety, bardzo często trzeba dokładnie przeszukać półkę drogeryjna, aby znaleźć najlepszy produkt.

Z pomocą przychodzi nam Internet. To tam, najczęściej, można znaleźć najlepsze produkty naturalne. Ich zamówienie ze stron producentów jest bardzo proste i łatwe, a przesyłki dostarczane bardzo szybko i sprawnie. Dodatkowo, wykorzystując Internet, można w łatwy sposób sprawdzić, czy faktycznie reklamowany szampon jako naturalny, zawiera wyłącznie naturalne składniki.  

Naturalnych szamponów pojawia się coraz więcej. Jest to odpowiedz  na potrzeby konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi i chcą odpowiedzialnie dbać o swoje włosy, ciało i zdrowie.

Naturalne kosmetyki są znacznie droższe – to MIT

Niektórzy błędnie uważają, że kosmetyki naturalne są znacznie droższe od tych, które najczęściej spotykane są w drogeriach. Nie jest to prawdą. Większość naturalnych szamponów do włosów jest znacznie tańszych, niż szampony znanych marek, tak często reklamowanych w telewizji. Warto przekonać się samemu, sprawdzając ceny w sklepach producentów kosmetyków naturalnych. Oczywiście, podobnie jak w każdej branży, tak i w tej, dostępne będą kosmetyki naturalne w wysokiej cenie, jak i w tej niskiej. Pewne jest jednak, że każdy, bez względu na swoje możliwości, będzie mógł opasować idealny zdrowy szampon.