Okucia do drzwi – jakie są i gdzie można je kupić?

Kiedy kupujemy drzwi, najczęściej dostajemy samo skrzydło drzwiowe, bez dodatków, okuć drzwiowych. Na szczęście to nie problem, gdyż z łatwością można również dostać całą resztę. Jakie okucia są w sprzedaży i gdzie konkretnie należy ich szukać?

Jakie występują okucia do drzwi?

Jak wiadomo, drzwi trzeba w jakiś sposób zamontować. Do tego właśnie służą zawiasy, czyli mówiąc fachowo, okucia do drzwi, bez których ich montaż nie byłby w ogóle możliwy. Drzwi najczęściej montuje się na dwóch zawiasach, ale zdarza się również, że jeszcze jeden, trzeci montowany jest po środku. To zależy od drzwi. Niektóre zawiasy umożliwiają korygowanie zawieszenia skrzydła w stosunku do ościeżnicy. Wystarczy zastosować odpowiednie zawiasy, aby móc zwykłe drzwi zamontować, jako wahadłowe. Ich mechanizm sprawia, że drzwi zamykają się samoczynnie. Wybór zawiasów jest bardzo duży i każdy bez problemu może znaleźć to, czego potrzebuje, co pasuje do nowych drzwi, czy też posiadanych już od dawna. Kolejnym okuciem do drzwi stosowanym od zawsze jest klamka. Trudno jest wyobrazić sobie drzwi bez tego dodatku. Przecież to za nią właśnie chwytamy, gdy chcemy je otworzyć lub zamknąć. Klamki raczej rzadko sprzedawane są razem z drzwiami, więc trzeba dokupić je samodzielnie, a wcześniej dobrze dobrać. Klamkę można dopasować do stylu drzwi, aranżacji wnętrza albo też po prostu gustu jej użytkowników. Wybierając klamkę, trzeba zwrócić uwagę na jej budowę, a przede wszystkim na typ szyldu. Bardzo modnym dziś jest szyld typu rozeta. Jednak propozycji w tym zakresie jest znacznie więcej. Trzeba więc poznać je wszystkie, aby móc następnie dokonać rozsądnego wyboru i w pełni zadowalającego zakupu. Warto jeszcze dodać, że wybierając klamki do drzwi dobrze jest dopasować je stylem do klamek w drzwiach, które już się posiada. Ważne jest to przede wszystkim wtedy, gdy drzwi są widoczne na tym samym poziomie, czyli na przykład w przedpokoju. Dzięki temu będzie można po prostu uniknąć estetycznego chaosu. Na klamkach okucia się nie kończą. Nie należy zapominać o zamku. Ten przeważnie jest już wliczany w cenę drzwi i jest fabrycznie wpuszczony w otwór w skrzydle drzwiowym. W drzwiach do pokoju stosowane są zamki otwierane i zamykane za pomocą klucza. W drzwiach do łazienki w tym miejscu montowane jest pokrętło. W sprzedaży dostępne są również drzwi, które mają jedynie miejsce na klamkę, bez zamka. Wiadomo jednak, że zamek jest praktycznym rozwiązaniem, bo zawsze, gdy istnieje taka potrzeba, można po prostu drzwi zamknąć i tym samym odciąć dostęp do wybranego pomieszczenia.

Gdzie można kupić okucia do drzwi?

Aktualnie dowolne okucie do drzwi można kupić w sklepach, które te drzwi oferują. Jeśli więc jakiś market budowlany oferuje drzwi, to możemy spodziewać się, że bez problemu kupimy w nim również klamki, zawiasy i zamki, czyli wszystko to, co jest potrzebne do poprawnego działania tego skrzydła. Jednak to, że sklep, w którym kupione zostały drzwi, oferuje te akcesoria nie oznacza, że trzeba je tam kupować. W tym celu można udać się do innego punktu. A wystarczy tak naprawdę pójść do dowolnego sklepu z wyposażeniem wnętrz, marketu budowlanego, sklepu, który sprzedaje same drzwi. Można ich szukać w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Co więcej, nawet ceny okuć do drzwi nie są wysokie, więc każdy może znaleźć te produkty w cenie możliwej do zaakceptowania.

Zakończenie

Okucie do drzwi zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych to dziś żaden problem. Duży wybór w sklepach gwarantuje znalezienie tych dodatków, które w stu procentach spełniają oczekiwania ich przyszłych użytkowników. Można z łatwością dopasować zarówno zawiasy, klamki, jak i zamki. Wystarczy tylko wcześniej określić, czego w ogóle się potrzebuje. Wybierając poszczególne elementy, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie będą do konkretnych drzwi pasować. Chodzi tu nie tylko o styl, ale również o rozmiar. Źle dobrane okucia mogą uniemożliwić poprawne użytkowanie skrzydła drzwiowego i zdecydowanie obniżą atrakcyjność wizualną tych drzwi.

Tagged : / /