Poznaj rodzaje obrzeży ogrodowych i wybierz te odpowiednie

Ogrodowe obrzeża powinny spełniać zarówno swą rolę estetyczną, jak i funkcjonalną, dlatego należy podejść do ich wyboru bardzo poważnie. Umożliwią one skuteczną kontrolę nad całym układem otoczenia domu. Dzięki ich charakterystyce, możliwe jest też wydzielenie poszczególnych stref naszego ogrodu, a będzie to spore ułatwienie podczas wytyczania trawników oraz ścieżek.

Obrzeża zrobione z metalu

Trawnikowe obrzeża wykonane z metalu są gwarancją najwyższej trwałości. Dodatkowo, prezentują sobą minimalistyczny styl, stąd będą odpowiednie dla ogrodów nowoczesnych, ale też tych eleganckich. To przede wszystkim stalowe listwy, zabezpieczone preparatami przeciw korozji. Elementy te są wyjątkowo przydatne podczas rozdzielania danych przestrzeni ogrodu, a także podczas budowy zielonych dachów. Są też wysoce skuteczne, kiedy chcemy zabezpieczyć się przed ekspansją roślinności na pobliskie tereny. Stalowe obrzeża pozwalają też na wykonywanie kwietników o oryginalnych kształtach.

Jedną z opcji są też aluminiowe obrzeża, które cechuje niska waga, połączona z wysoką wytrzymałością. Są bardzo wygodne w zastosowaniu, a kiedy będą odpowiednio wykorzystane, świetnie skomponują się z otoczeniem. Niestety, są one złym wyjściem w wypadku romantycznych i rustykalnych ogrodów. Aluminium, stal i ich kolory będą źle wyglądać z takimi przestrzeniami.

Obrzeża zrobione z drewna

Drewniane obrzeżą to chyba najpopularniejsze rozwiązanie. Ich elementy są dość tanie, a spotkamy je w formie kołków oraz listew, które są połączone ze sobą drutem w szeroki pas. Pomagają podczas wytyczania granic między rabatami i trawnikami. Są bardzo estetyczne, a także niosą za sobą sporo nowych możliwości, np. kształtowanie wiele rodzajów geometrycznych form. W wypadku, kiedy chcemy umocnić ścieżki z betonu, placyki lub schody w ogrodzie, najlepiej będzie jednak z nich zrezygnować, gdyż nie są to najtrwalsze obrzeża jakie istnieją. Nawet jeśli zostaną zaimpregnowane, drewno z czasem butwieje i rozpada się, czego przyczyną może być wilgoć, grzyb i kontakt z ziemią. Technologia tu obecna zaawansowana nie jest, dlatego możliwe są też liczne uszkodzenia mechaniczne.

Obrzeża zrobione z plastiku

Chociaż plastikowe obrzeża są dość solidne, nie należą jednak do najbardziej estetycznych rozwiązań. Tworzywa sztuczne nie będą odpowiednie dla ogrodów, które mają być zaaranżowane w konkretnym stylu. Na pewno świetnie poradzą sobie z wilgocią, a nawet wiele lat obecności w ziemi nie będzie w stanie im zaszkodzić. Z drugiej strony, będą one płowieć, a podczas praz ogrodowych istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Nie zaleca się sięgania po obrzeża z plastiku o kształcie fal, gdyż te mimo, że są tanie, ich wygląd jest nieestetyczny i bardzo łatwo się łamią. Co warto wiedzieć, będą one skuteczne jako korzeniowe bariery.

Obrzeża zrobione z granitu

W nowoczesnych ogrodach, granitowe obrzeże sprawdzą się doskonale. Najczęściej spotkamy je w postaci kostek i palisad. Elementy granitowe są wyjątkowo trwałe, ale też dobrze komponują się z innymi częściami ogrodu co sprawia, że jego harmonia i ład nie jest zaburzona. Granitowe kostki powinno się układać równo z granicami rabatów i chodników, a dzięki temu rośliny na pewno nie będą się za bardzo rozrastać. Z pomocą granitu możliwe będzie również wykonanie palisadowych konstrukcji, np. do podwyższenia rabat, lub do umocnienia schodów.

Obrzeża zrobione z betonu

Betonowe obrzeża to gwarancja trwałości, podobnie jak w wypadku tych z granitu. Ich estetyka nie stoi jednak na wysokim poziomie. Sprawdzą się jako podtrzymanie schodów, nasypów, rabatów, skarp, czy też przy tworzeniu murków. Z kostek betonowych możemy układać różne wzory, a palisady mogą widnieć w różnych kolorach i kształtach, a niektóre sklepy mają w ofercie także takie, które skutecznie imitują drewno. Co najważniejsze, beton jest materiałem, który powinien poradzić sobie w każdym warunkach atmosferycznych.